Jak budować relację rodzic – dziecko z dysleksją
Jak budować relację rodzic – dziecko z dysleksją W świecie wirtualnym krążą liczne treści dla rodziców dzieci z dysleksją, a ty czujesz się zobowiązany do ich przestrzegania, jednak w gąszczu dobrych rad błądzisz. Nie starcza ci czasu na odczytywanie co rusz nowych wytycznych, a tym bardziej wdrażanie ich w życie.
Chcesz pomóc swojemu dziecku, jesteś zawzięty i wszystko, co mówią nauczyciele implikujesz dziecku i wdrażasz nowe zasady w swoim domu. Wtedy, dowiadujesz się, że to, co właśnie wypracowałeś z dzieckiem, jest już niezgodne z najnowszymi trendami w pedagogice.
Co buduje i wzmacnia relacje?
Jednym z kluczowych elementów dobrych relacji jest komunikacja. To właśnie ona odpowiada za budowanie dobrych relacji, nie tylko z dzieckiem. Dzielenie się bieżącymi informacjami, potrzebami i oczekiwaniami pomaga unikać nieporozumień i konfliktów. Odłóż telefon, odłóż komputer, bądź tu i teraz ze swoim dzieckiem, aby czuło się zrozumiane i docenione. Słuchaj z zainteresowaniem – aktywnie.
8 najlepszych zasad budowania relacji rodzic – dziecko z dysleksją, które nie zobowiązują do kolejnych zakupów i nie zabierają cennego czasu:
- Polub swoje dziecko i czas z nim – ot tak, po prostu. Spójrz na swoje dziecko jak na osobę, z którą chcesz mieć dobry kontakt do końca swojego życia. Pewnie tutaj myślisz: O czym ona pisze? Przecież kocham swoje dziecko nad życie! To oczywiste, jednak lubić swoje dziecko to nie tylko wyrażać miłość. Buduj zdrową relację opierając ją na doświadczaniu radości z wspólnych chwil.
- Unikaj porównywania: Unikaj porównywania dziecka z innymi, zwłaszcza jeśli chodzi o osiągnięcia szkolne. Każde dziecko ma swoje tempo i własne zdolności.
- Chwal swoje dziecko – każdy lubi komplementy i dobre słowo. Zauważaj drobne rzeczy, w które Twoje dziecko włożyło pracę: umyte naczynia, podłoga, porządek w szafie.
- Mów językiem korzyści – podawaj konkretnie, w jaki sposób codzienne starania mogą przełożyć się na korzyści. Super, że zostawiłeś po sobie porządek w kuchni i dzięki temu mogę szybciej zrobić obiad. Dziś będę miał/a dziś więcej czasu dla Ciebie.
- Zacznij od większej prośby – czasem bywa tak, że mamy przed sobą nie lada uparciucha, który jest negatywnie nastawiony do nauki. Jeśli pierwsze słowo, które słyszysz to NIE, nie rezygnuj. Obniż oczekiwania i staraj się ugrać cokolwiek. To się sprawdza! Na przykład: Naucz się na sprawdzian (duża prośba) – Przeczytaj dziś rozdziały do sprawdzianu dwa razy (mniejsza prośba).
- Pokaż dziecku autorytety – niekoniecznie osób z dysleksją. Może w twojej rodzinie jest krewny, który miał problemy z nauką, ale dzięki swojej pracy żyje spełnionym życiem? Na platformach z filmami znajdziesz filmy motywacyjne: Big Mike, O chłopcu, który ujarzmił wiatr, Forest Gump – jest ich naprawdę sporo i dodają skrzydeł.
- Pokaż swoje wadę, a potem opowiedz jak ciężko pracowałeś, żeby się jej pozbyć lub przekuć ją w pozytywną cechę.
Relacja rodzic – dziecko jest fundamentem życia. Twojego życia.
Relacje jakie budujemy z rodzicami mają wpływ na nasz rozwój przez całe życie. Kiedy rzuciłam się w wir pracy ponieważ poczułam, że mogę sobie na to pozwolić, ze względu na wiek dzieci i ich samodzielność, stało się coś, czego nie przewidziałam. Zaczęły piętrzyć się problemy. Zdałam sobie sprawę, że zaburzyłam balans w życiu rodzinnym. Równowaga – to słowo kluczowe w pracy, domu i czasie wolnym.
Nasze relacje z dziećmi są podstawą dla ich zdrowia emocjonalnego. Tak kształtuje się tożsamość człowieka. Poprzez pozytywne doświadczenia, poczucie bezpieczeństwa i otrzymane wsparcie emocjonalne dziecko buduje pewność siebie, a jest to cecha, o którą często trzeba walczyć w kontekście dysleksji.
Nauka w domu a budowanie relacji z dzieckiem z dysleksją
Dzieci z dysleksją często wykazują ogromną ciekawość świata. Dzięki żywej i bogatej wyobraźni mają rozbudowaną intuicję i przenikliwość. Potrafią, jak nikt inny, kreować i korzystać ze zmysłów.
Jednak wymienione zdolności nie będą miały szans na rozwój, jeśli dziecko nie uwierzy w siebie. Wsparcie rodzica i dobre relacje to podstawa do dalszego rozwoju oraz efektywnej nauki. Kiedy zadbasz o relacje, łatwiej będzie zacząć naukę języka angielskiego.
Każdy rodzic ma wbudowany w serce kompas, którego wskazówki kierują się w stronę dziecka. Złote zasady, które przedstawiłam, nie zobowiązują do kolejnych zakupów i nie zabierają cennego czasu. Pozwalają budować zdrowe relacje, które przekładają się na zwiększenie pewności siebie i kreatywności. Pozytywna relacja z rodzicem sprzyja chęci do nauki i eksploracji.
Którą radę uważasz za najcenniejszą? A może nie zgadzasz się z moimi propozycjami? FEEL FREE! Chętnie dowiem się jakie jest Twoje zdanie – zostaw je w komentarzu!
Przy okazji zapraszam Cię na Instagram – tam pokazuje jak na co dzień pracuję z dziećmi 🙂