Angażująca zabawa ze słomkami pomagająca w nauce słówek
Angażująca zabawa ze słomkami pomagająca w nauce słówek, a do tego zabawna i łącząca elementy ćwiczeń logopedycznych, czyli idealna dla dzieci z dysleksją. Do tego dodajmy ćwiczenie spostrzegawczości, świetną zabawę oraz elementy rywalizacji i mamy sposób na naukę, który będzie przyjemny i efektywny.
Nauka w domu
Nauka w domu osoby z dysleksją bywa koszmarem. Ślęczenie nad zeszytami przez długie godziny, co i tak niewiele wnosi do poszerzenia wiedzy i rozwijania pamięci długotrwałej. Wszystko wpada jakby tylko na chwilę, żeby zaraz poplątać się z przypadkową wiedzą, nawet z innej dziedziny. Niestety, tak bywa często u osób z dysleksją. Dlatego warto sięgnąć po metody, które wpłyną na emocje dziecka, a mózg będzie wręcz pragnął zapamiętywać.
To co mamy pod ręką
Najbardziej nie lubię wielkich przygotowań do nauki. Potrafią “pożreć” lwią część energii i chęci. Do tego w domowych warunkach nie mamy tych wszystkich sprzętów, które znajdują się w specjalistycznych gabinetach, ani nie pragniemy zakładać własnego kącika do przechowywania wszystkich materiałów wspomagających edukację. Dlatego warto wykorzystywać to co mamy pod ręką.
Reguły gry
Do tej zabawy wykorzystaj kartkę papieru i słomki, które zapewne masz w domu. Napisz słówka, których dziecko ma się nauczyć i potnij na małe kawałki (może to zrobić również dziecko). Każdy uczestnik zabawy ma swoją słomkę. Jedna z osób wypowiada słówko w języku polskim, a reszta uczestników ma za zadanie odnaleźć jego angielski odpowiednik i przenieść je za pomocą słomki na swoje miejsce. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej słówek. Nie zapomnij o sprawdzaniu poprawności i głośnym odczytaniu – jeśli to możliwe.
Mutyzm wybiórczy czy dysleksja
Brak udzielania odpowiedzi w klasie czy w domu na głos, może wynikać z różnych przyczyn. Dzieci boją się ośmieszenia, krytyki szczególnie od osób, które bardzo kochają lub liczą się z opinią tej osoby. Takie zadania jak to, sprawiają, że budujemy pewność siebie u dzieci. Pragnę zwrócić szczególną uwagę na dzieci z mutyzmem wybiórczym, które nie będą piętnowane ani pomijane podczas tej zabawy.
Jeśli chcesz pomóc dziecku z dysleksją w nauce, zachęcam do odwiedzenia tej strony oraz na INSTAGRAM gdzie na bieżąco pokazuję moją pracę z dziećmi z dysleksją, mutyzmem wybiórczym oraz w dużych grupach przedszkolnych.
Zapraszam również do SKLEPU, w którym znajdziesz e-booki do nauczania dzieci z dysleksją.