Przejdź do treści

Christmas lesson

Lekcje świąteczne nie są tylko po to, by przekazać dzieciakom kolejną dawkę wiedzy. Traktuję je jako inwestycję w dobre relacje podczas zajęć, pokazania siebie – nauczyciela z innej, mniej służbowej strony oraz danie szansy na polubienie chodzenia do szkoły. Podobne podejście miałam gdy pracowałam w publicznej szkole i od tamtego czasu nic się nie zmieniło. No, może poza jednym: jeszcze bardziej je lubię.

Poniżej przedstawiam Wam aktywności podczas zajęć świątecznych, jak również zarys lekcji.

  1. Poznanie słownictwa z użyciem Christmas flashcards.
  2. Zabawy kubeczkowe z wykorzystaniem zakrętek do słoików
  3. Christmas shooters czyli świąteczne DIY z dużą ilością zabawy
  4. Christmas worksheet
  5. My dreamy hot chocolate czyli coś słodkiego na koniec lekcji

Materiały: flashcards oraz pozostałe obrazki możecie pobrać tutaj! Pamiętajcie, by obrazki do pokrywek wydrukować podwójnie!

Flashcards – poznanie słownictwa

Na początku lekcji uczniowie zaznajomili się ze słownictwem, które towarzyszyło nam podczas całej lekcji. Dla młodszych dzieci ograniczyłam ilość słówek i starałam się pomieszać te znane z całkowicie obcymi. Zależało mi, aby nikt nie czuł się wyobcowany i miał szansę na uczestniczenie w lekcji bez obaw, że nie jest w stanie zapamiętać wszystkich słówek.

Uczniowie dopasowywali obrazki do kart a następnie graliśmy między innymi w memory (słówko – obrazek) oraz szaloną zabawę w zgarnianie kubeczków.

Angażujące zabawy kubeczkowe

Kubeczki stoją na kartach. Należy jak najszybciej zgarnąć kubeczek z odpowiedniej karty.

Więcej zabaw w ruchu znajdziesz w e-booku „Zabawy kubeczkowe

Okazało się, że najwięcej frajdy sprawiła dzieciakom zabawa z użyciem pokrywek i kubeczków. Na środku ułożone zostały słówka. Pod kubeczkami znalazły się pokrywki z obrazkami. Zadanie polegało na jak najszybszym dopasowaniu obrazków do słów. To zadanie wyśmienicie zmobilizowało uczniów do zapamiętania jak największej liczby słów. Następnie wszystkie pokrywki zostały przysłonięte kubeczkami!

Christmas shooters

Christmas shooters okazały się prawdziwym hitem. Zabawka ta jest bardzo szybka do zrobienia. Zagwarantowała zabawę na całego. Wykorzystałam ją do nauki słownictwa. Ustawianie piramidy ze słówek, a następnie próba jej strącenia, obudziła w najmłodszych wojowników

Taką zabawkę można bardzo szybko wykonać samodzielnie w domu z dzieckiem. Sprawdzi się podczas świątecznych zabaw 🙂

Karta pracy i utrwalenie słówek w zdaniach

W tym roku postanowiłam skorzystać z gotowych kart pracy, dostępnych na stronie British Council. Są ładnie wykonane i w sam raz na krótką pracę w czasie szalonej lekcji.

Roll a christmas tree

Dla młodszych i jak się okazało, dla starszych również : ROLL A CHRISTMAS TREE. Dzieciaki rzucały kostką i zbierały słodycze na swoją choinkę. Bardzo przydatna gra, by ograniczyć zjadanie cukierków i by każdy czuł się równo obdarowany. Cyfry na choince odpowiadają cyfrom na kostce. Uczniowie po kolei rzucali kostką i gdy wyrzucili na przykład numerek 6, mogli na nim położyć wybrany słodycz. Jednak wyrzucając jeszcze raz numer 6, ich kolejka przepadała! Gdy zapełnili całą choinkę mogli zjeść smakołyki i wypić gorącą czekoladę 🙂

Będzie mi niezmiernie miło,

jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza lub oznaczenia mnie w SM 🙂

Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *