...
Przejdź do treści

Dlaczego nie obchodzę Halloween, ale je organizuję oraz pięć fantastycznych zabaw, które sprawdzą się podczas każdej dziecięcej imprezy

Kilka lat temu, kiedy jeszcze nikt nie widział w Halloween nic złego, wiele dzieciaków w Polsce miało niezwykłą frajdę w proszeniu dorosłych o cukierki. Dzieciaki przebierały się za straszydła, i przy okazji najadały się słodyczy. W odróżnieniu od dnia dzisiejszego, uważano to anglosaskie święto za niewinną zabawę. Dziś, nieliczni decydują się na zorganizowanie zabawy Halloween, a nauczyciele języka angielskiego w szkołach publicznych są wręcz zmuszani do pominięcia tej lekcji kulturowej w swojej pracy.

Zawsze tłumaczę uczniom, że jest to zwyczaj odmienny kulturowo, dlatego należy go szanować, i wcale nie musimy czuć się w obowiązku oceniania go lub wypowiadania się na ten temat. Z racji, że uczymy się języka angielskiego, zwyczaj ten należy znać, wiedzieć na czym polega, wykazać się wiedzą na jego temat, ale nie ma obowiązku go obchodzić. W Halloween chodzi po prostu o dobrą zabawę.Oto pięć zabaw halloweenowych uwielbianych przez dzieci, które sprawdzą się podczas każdej zabawy:

1. Roll a pumpkin
Rolować można wszystko: dynie, jabłka, cytryny… byle nie piłki, gdyż toczą się za szybko. Jest to jedna z ulubionych zabaw dzieci. Zasady są następujące: ręce trzymamy z tyłu, a dynię dziecko popycha jedynie wybraną częścią ciała. Wyścig kończy się w wyznaczonym przez nas punkcie. Emocje gwarantowane.

 

2. Hit it down
Potrzebna będzie Wam pończocha, do której włożycie woreczek z grochem. Pończochę zakładamy na głowę, tak aby końcówka z grochem zwisała nad ziemią. Dobieramy dzieci w pary. Dzieci kołysząc głową, próbują woreczkiem strącić dynię z podstawki.Ręce trzymamy z tyłu!

 

3. Be a stone
Zabawa stara jak samo Halloween. I co najważniejsze – prosta! Osobiście znam ją z czasów kiedy uczęszczałam do przedszkola. Będziecie potrzebować sprzętu do odtwarzania muzyki. Dzieci tańczą, a wy zatrzymujecie muzykę w dowolnym momencie – wtedy dzieciaki zamieniają się w kamienie (lub zombiaki – jak kto woli).

 

4. Unpack the gift
Pakujemy dynię ozdobną do kartonu, a karton w ozdobny papier. Pakujemy najlepiej i najszczelniej jak potrafimy. Komu uda się odpakować prezent, zdobywa dynię i może zabrać ją do domu 🙂 Proste? Tylko z pozoru, gdyż pudło odpakowujemy jedynie mając na twarzy maskę, a na rękach rękawice kuchenne. Uczestnicy zabawy mają czas jedynie do momentu, gdy kolejna osoba wyrzuci na kostkach konkretną ilość oczek. Ja miałam specjalne halloweenowe kostki, więc dzieciaki musiały wyrzucić pająka i pajęczynę.

 

5. Who took the candy?
Rymowana zabawa, zmuszająca do mówienia. Klaszcząc mówimy rymowankę: Who took the candy from the candy jar? Dzieciaki wskazują osobę. Wskazana osoba pyta Who, me?, a dzieciaki na to Yes, you! do momentu aż znajdą osobę, której daliśmy ciasteczko. Różne wersje tej rymowanki znajdziecie na YT, wpisując jej tytuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.