...
Przejdź do treści

Pielęgnujemy odwagę w mówieniu!

Dlaczego warto uczyć się języka obcego od najmłodszych lat?

Kiedy dziecko jest małe z chęcią uczy się nowych słów w rodzimym języku. Nauka następuje poprzez naśladowanie najbliższych. Dziecko uczy się języka intuicyjne i nabywa go, by porozumieć się z bliskimi. Nie boi się, gdyż wszyscy cieszą się z pierwszych wypowiedzianych słów, nawet jeśli są one przekręcone i powiedziane niezdarnie.

Dlaczego więc uczniowie klas 4-8 SP nie chcą mówić?

Podejrzewam, że nigdy nie mieli okazji nauczyć się mówić w obcym języku. Boją się, jak będą brzmieć, czy powiedzą dobrze, czy nie zostaną wyśmiani i czy to, co myślą na pewno jest poprawne. Jednym słowem nie wierzą we własne możliwości!

Dlatego w szkole Speaky Frog pracuję w taki sposób, by wspierać dziecięcą odwagę w mówieniu. Kluczem jest odpowiednie zwracanie uwagi, “wyczucie” dziecka, czyli określenie czy na uwagi można sobie pozwolić czy jednak udawać, że zrozumiało się jego zdanie, choć było błędne.

Moim celem jest zachęcać do mówienia, najpierw poprzez powtarzanie, śpiewanie i recytowanie, aż do projektowania własnych zdań, by wyrazić własne myśli. W szkole Speaky Frog nauka do 6 roku życia odbywa się wyłącznie w formie zabawy, bez podręczników.

Cel: przełamać niechęć do tego co nieznane

Na zajęcia w mojej szkole trafiają już dzieci w wieku od 2,5 roku. Zajęcia odbywają się w formie zabawy. Po prostu dbam, by dzieci świetnie się bawiły. Z początku zachęcam je do powtarzania słów i cieszę się z najmniejszego sukcesu. Po czasie, język obcy przestaje być obcy i zaczyna być czymś naturalnym.

Na filmiku poniżej słychać jak pracują dzieci z najmłodszej grupy 3-latków.

Zajęcia w grupie najmłodszej.
Są to 3 -4- latki.

Dziecko, które nie zazna strachu przed mówieniem, będzie wyposażone w naturalną odwagę. Wspieranie, zachęcanie dziecka w mówieniu obcych słów i nauka nowych schematów językowych, procentuje dopiero po upływie pewnego czasu. Nie zawsze jednak na efekty trzeba czekać długo 🙂

Zapraszam do szkoły Speaky Frog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.