...
Przejdź do treści

W głowie się nie mieści 2, czyli o zmianach zachodzących w nastoletnich mózgach

W głowie się nie mieści 2

W głowie się nie mieści 2 to historia o tym, co dzieje się w głowach naszych nastoletnich dzieci. „W głowie się nie mieści 2” porusza problemy towarzyszące dorastaniu. Film ten pokazuje mechanizmy działania dorastającego mózgu. Jak to ładnie określiła psycholog Alicja Nowicka w rozmowie z psycholog Darią Abramowicz: To co dzieje się w człowieku z człowiekiem.

Coś więcej niż film

Mózg jest centrum dowodzenia człowieka. Od dawna naukowcy zgłębiają jego tajniki i wysnuwają nowe teorie. Warto wiedzieć, że Pete Docter, reżyser i scenarzysta filmu „W głowie się nie mieści” konsultował film z psychologami z Dacherem Keltner i Paulem Ekman z University of California w Barkeley (patrz: TU).

Na temat ewolucji mózgu wypowiada się również doktor nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego Marek Kaczmarzyk:

Na tym etapie rozwoju zachodzi w nim szereg dynamicznych zmian. Zmienia się np. struktura kory móz­gu, tzw. substancji szarej, która skupia ciała komórek nerwowych zajmujące się przetwarzaniem informacji. Najpierw zwiększa się liczba synaps, czyli połączeń, które przekazują impulsy pomiędzy komórkami. W pierwszych latach życia mamy ich dwa razy więcej niż jako dorośli. Później następuje redukcja tych połączeń – zachodzi ona w różnych częściach mózgu w różnym czasie. Najpóźniej, bo mniej więcej między 13. a 18. rokiem życia, następuje gwałtowna redukcja synaps w korze przedczołowej, która ma szczególnie istotne znaczenie dla naszego zachowania

https://przekroj.org/swiat-ludzie/jak-dojrzewa-mozg/

Obecnie wiadomo, że ludzki mózg osiąga swoją dojrzałość dopiero około 25. roku życia!

Film animowany Pixar – neurodydaktyczna historia

Pięć emocji w głowie Riley. Źródło: Buena Vista Distribution
Pięć emocji w głowie Riley. Źródło: Buena Vista Distribution

Jest koniec roku szkolnego. Wesoła i radosna Riley wybiera się wraz z przyjaciółkami na obóz hokejowy. O dobre emocje dbają Radość, Smutek, Strach, Złość i Odraza. Nagle następuje zgrzyt ponieważ Riley dowiaduje się, że jej przyjaciółki wybierają się po wakacjach do innej szkoły. To właśnie w tym momencie rozpoczyna się dojrzewanie, a to w kontekście filmu oznacza kłopoty. Władzę nad mózgiem Riley przejmuje Niepewność.

Problemy nastolatków z rodzicami

Władzę nad nastolatką przejmują jej nowe emocje. Robią rewolucję i remont mózgu. Niestety, często z rodzica na rówieśników. W okresie dojrzewania mózg nastolatka zmienia się, a w raz z nim emocje. Długo musi potrwać, aż właściciel nauczy się nimi zarządzać. Inteligencja emocjonalna dopiero się kształtuje.

Nastolatek, do tej pory rozkoszny bobas, zmienia swoje autorytety. W życiu pojawiają się nie tylko nowe przyjaźnie, ale nowe zainteresowania, wyzwania, słownictwo, za którymi rodzice nie zawsze nadążają. W filmie Riley nagle wybucha złością na swoją mamę i tym samym odstawia rodziców na boczny tor.

Na tym etapie dorastania nastolatek wciąż przychodzi do rodziców po radę, jednak nie bierze już jej dosłowiene. Głos rodziców ginie w tłumie osób otaczających nastolatka. Zainteresowany zbiera różne opinie w sprawie i na tej podstawie stawia „werdykt”. Tak tworzy się tożsamość.

Problemy nastolatków z rówieśnikami

Nastolatki przeżywają dotąd nieznane emocje i zaczynają być coraz bardziej świadome swoich zachowań. W dorastaniu muszą znaleźć własny sposób na ich kontrolowanie i regulowanie. Każdy radzi sobie z emocjami inaczej: jeden płacze, drugi krzyczy, a jeszcze ktoś inny zamyka się w sobie i milczy.

Nowe środowisko to nowe wyzwania. W trakcie poszukiwań nowej grupy w celu identyfikacji samego siebie, pojawia się świadomość własnego ciała, chęć podobania się i akceptacji przez nowe osoby. To trudne uporać się z tak dużą ilością wyzwań w krótkim czasie.

Film dla dzieci i dorosłych

W kinie podczas W głowie się nie mieści 2. To bardzo dobrze, że postają mądre filmy, które mogą oglądać razem rózne pokolenia

Dzięki filmowi, który oparty jest na naukowych podstawach, łatwiej będzie – nam (rodzicom nastolatków) zrozumieć nasze dzieci. Film jest poruszający i pięknie tłumaczy procesy zachodzące w głowie dziecka. Fabuła koncentruje się na roli emocji w życiu człowieka i mechanizmach dorastającego mózgu.

W głowie się nie mieści 2 to film z przesłaniem, bez wątpienia film idealny dla całych rodzin. Daje do myślenia zarówno dzieciom jak i rodzicom. Warto obejrzeć go wspólnie z dziećmi.

Więcej na temat ciekawych książek oraz filmów przeczytasz TUTAJ

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.