...
Przejdź do treści

Jak przygotować dziecko z dysleksją na rozpoczęcie roku szkolnego

Jak przygotować dziecko z dysleksją na rozpoczęcie roku szkolnego

Pragnę poruszyć temat jak przygotować dziecko z dysleksją na rozpoczęcie roku szkolnego, nie dlatego, że jestem w tej dziedzinie specjalistą, lecz ponieważ ufam, że moje propozycje przyniosą korzyść nam wszystkim.

Pamiętam siebie, kilkunastoletnią Kasię, która przed każdym rozpoczęciem roku szkolnego drżała z niepewności co ją czeka. Pomimo znanej godziny rozpoczęcia, drogi, którą mam pokonać do budynku oraz jak się ubrać, zawsze przemawiał we mnie głos niepewności i strachu, który sama musiałam uciszyć.

Dla dzieci z dysleksją dzień samego rozpoczęcia roku szkolnego, jak i późniejszych “pierwszych” dni w szkole, to duży stres, który może potęgować pomyłki, wpadki i niezręczne sytuacje.

Jak pomóc osobie z dysleksją przygotować się na rozpoczęcie roku szkolnego

Dysleksja może wpływać na sposób przyswajania informacji i organizacji zadań, dlatego ważne jest, aby dostosować podejście do nauki i codziennych obowiązków. Kilka kroków, które mogą pomóc w zapewnieniu płynnego startu w nowy rok szkolny:

Zrozumienie i wsparcie:

Jeśli pracujesz z osobą z dysleksją, zrozumienie jej specyficznych potrzeb jest kluczowe. Wspieraj ją, dostosowując środowisko i dostarczając narzędzia ułatwiające naukę i pracę. Przygotuj razem z dzieckiem niezbędne rzeczy, takie jak notatniki, segregatory, długopisy w różnych kolorach, kalendarz lub organizer do zapisywania zadań i terminów.

Narzędzia ułatwiające naukę:

Wspomóż osobę z dysleksją w znalezieniu narzędzi ułatwiających naukę, takich jak aplikacje do czytania na głos, programy do transkrypcji dźwięku na tekst czy programy do organizacji notatek. Upewnij się, że dziecko ma dostęp do narzędzi ułatwiających mu pracę. W przypadku nauki słówek z języka angielskiego lub niemieckiego, mogą być przydatne takie aplikacje jak WORDWALL lub BAAMBOOZLE

Podział na małe kroki:

Pomóż podzielić zadania na mniejsze elementy. Dla osoby z dysleksją może to być szczególnie pomocne, aby uniknąć poczucia przytłoczenia dużą ilością pracy. Możesz, wspólnie z dzieckiem, stwórzyć plan działania i zadań na pierwsze dni szkoły. Może to pomóc w zminimalizowaniu stresu i poczucia chaosu. O metodzie małych kroków pisałam więcej TUTAJ.

Wsparcie w czytaniu i pisaniu:

Czytanie i pisanie mogą być wyzwaniem dla dzieci z dysleksją. Dostarcz książki/lektury w formie audiobooków lub pomóż w znalezieniu tekstów w formie przyjaznej dla osoby z dysleksją. Jeśli jest to możliwe, umożliw zapisywanie odpowiedzi ustnie. W tym celu wykorzystaj narzędzia do transkrypcji mowy na tekst. W internecie znajdziesz sporo propozycji takich narzędzi – oto przykład.

W przypadku nauki czytania w języku angielskim, możesz skorzystać z SOM – pierwszej części nauki czytania dla dzieci z dysleksją, którą opracowałam na podstawie wieloletnich obserwacji moich uczniów.

Indywidualizacja:

Pamiętaj! Każda osoba z dysleksją może mieć inne preferencje i strategie radzenia sobie w konkretnych obszarach. Wspólnie eksperymentujcie z różnymi metodami nauki, aby znaleźć te, które najlepiej sprawdzają się w danym przypadku.

Wsparcie psychologiczne:

Pamiętaj, że osoby z dysleksją mogą czasami doświadczać frustracji lub obniżonej pewności siebie. Zapewnij wsparcie emocjonalne i zachęcaj do pozytywnego myślenia. Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach i obawach związanych z powrotem do szkoły. Zapewnij je, że jesteś gotowy je wspierać i słuchać.

Komunikacja z nauczycielami:

Współpracuj z nauczycielami. Dostarcz im informacje na temat specyficznych potrzeb swojego dziecka z dysleksją. To może pomóc w dostosowaniu metody nauczania i oceniania. Skontaktuj się z nauczycielami dziecka przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby omówić jego specyficzne potrzeby i strategie, które będą stosowane w klasie. Dzielenie się informacjami pomoże nauczycielom lepiej zrozumieć i wesprzeć ucznia. Pamiętaj jednak, by nie zarzucić nauczyciela zbyt dużymi wymaganiami wobec swojej pociechy! Nauczyciel ma wielu uczniów w swojej klasie i wiele z tych osób ma różne potrzeby.

Równowaga i odpoczynek:

Pamiętaj o znaczeniu równowagi między pracą a odpoczynkiem. Dla osób z dysleksją dodatkowe wysiłki w nauce i organizacji mogą być bardziej męczące niż dla przeciętnego ucznia. Wprowadź do życia dziecka rutynę i strukturę, które pomogą mu lepiej organizować czas i zadania. Stałe godziny snu, nauki i relaksu mogą pomóc w zachowaniu równowagi.

Pozytywne podejście czyli radość z każdego sukcesu:

Wspieraj osobę z dysleksją w śledzeniu jej postępów i osiągnięć. Celebrujcie razem każdy krok naprzód. Zachęcaj dziecko do pozytywnego myślenia i akceptacji swoich trudności. Pomóż mu zrozumieć, że dysleksja nie definiuje jego wartości jako osoby.Może warto, wspólnie z dzieckiem, wyznaczyć cele na nowy rok szkolny. Takie działanie może działać motywująco i pomóc utrzymać skupienie do końca roku szkolnego.

Podsumowanie

Plakat na temat podstawowych elementów wspierania ucznia
Elementy, nad którymi warto zastanowić się, gdy dziecko zaczyna rok szkolny

Pamiętaj, że każda osoba z dysleksją jest jednostką o unikalnych potrzebach i preferencjach. Każde dziecko jest inne, dlatego dostosuj te wskazówki do indywidualnych potrzeb i preferencji twojego dziecka. Dla każdego dziecka wsparcie, cierpliwość i zrozumienie są kluczowe dla udanego startu w nowy rok szkolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.